Pridajte sa k nášmu klubu a získajte zaujímavé informácie, akcie a zľavy.
Zákaznícky servis: info@zumahome.eu +48 32 791 16 20
Zákon (o batériách a akumulátoroch) vychádza zo smernice Európskeho parlamentu a Rady 2006/66ES zo 6. septembra 2006 o batériách a akumulátoroch a použitých batériách a akumulátoroch. Jeho cieľom je znížiť negatívny vplyv na životné prostredie znížením množstva nebezpečných látok. To zahŕňa správny zber a recykláciu výsledného odpadu. Koncový užívateľ je zo zákona povinný vrátiť alebo riadne zlikvidovať použité staré batérie (nabíjateľné batérie a jednorazové batérie). Naznačuje to nápis na obale s preškrtnutým odpadkovým košom, čo znamená, že batérie by sa nemali vyhadzovať do domového odpadu, pretože obsahujú škodlivé látky. Na tento účel musíte použité staré batérie bezplatne odovzdať na verejných zberných miestach vo vašej obci alebo v obchodoch. Separovaný zber podľa typu má za cieľ uľahčiť spracovanie a recykláciu.
Zákon (o odpade z elektrických a elektronických zariadení) implementuje do poľského právneho systému ustanovenia smernice Európskeho parlamentu a Rady 2012/19/EÚ zo 4. júla 2012 o odpade z elektrických a elektronických zariadení (OEEZ) ( Vestník zákonov UE L 197 z 24. 7. 2012, s. 38, v platnom znení). Zákon špecifikuje opatrenia na ochranu životného prostredia a zdravia predchádzaním nepriaznivým vplyvom odpadových zariadení. Úsporné žiarovky a žiarivky sú vzhľadom na obsah zdraviu a životnému prostrediu škodlivej ortuti klasifikované ako nebezpečný odpad, preto je potrebné ich separovať oddelene, aby ich bolo možné riadne zlikvidovať alebo spracovať. Tento druh odpadu bezplatne prijímajú Zberné miesta komunálneho nebezpečného odpadu (informácie o miestach nájdete na stránkach obecných úradov). Vo veľkoformátových predajniach sa navyše čoraz častejšie nachádzajú bežne dostupné nádoby na nebezpečný odpad. Všetky tieto suroviny sú opakovane použiteľné.
V situácii, keď dôjde k zničeniu alebo poškodeniu žiarivky alebo úspornej žiarovky – napr. V prvom rade byt vyvetrajte a nepoužívajte vysávač, aby sa do ovzdušia nedostali toxické výpary. Poškodené sklo treba opatrne pozbierať a vložiť do niekoľkých vrstiev plastového vrecka. Oplatí sa použiť dodatočnú ochranu rúk vo forme latexových rukavíc. Utrite oblasť jednorazovými vlhkými papierovými utierkami, aby ste odstránili zvyšky skla a fosforu. Všetky prvky, ktoré mohli prísť do kontaktu s kovom, by sa mali tiež odstrániť a vhodiť do špeciálnych kontajnerov určených na nebezpečný odpad alebo odovzdať na určené miesto.
Produkty určené na recykláciu sú označené symbolom prečiarknutého odpadkového koša. To znamená, že výrobok by sa nemal hádzať do odpadu s iným odpadom.